Čtenářská obliba literatury faktu, sci-fi literatury, fantasy literatury a detektivního žánru

6. dubna 2010 v 20:44 | Martin Mottl |  ČJ - Literatura
Čtenářská obliba literatury faktu, sci-fi literatury, fantasy literatury a detektivního žánru


Literatura faktu: způsob literárního (možný výskyt i uměleckého) zpracování, jenž podává informace z dějinných událostí

Např:
Přemysl Veverka - Jak se chodí do Lidic (příběhy lidických dětí)
Miroslav Ivanov - Tajemství RKZ (období Národního obrození), rukopisy Zelenohorský a Královédvorský

Sci-fi literatura: rozmach po roce 1945, zal. na znalosti soudobé vědy a techniky a na předpovědi jejich vývoje (autor si domýšlí, jak by svět mohl v budoucnu vypadat)

Např:
George Orwell - dílo: 1984 (svět, v němž Big brother dohlíží na vše - vládne světu, ve všem má absolutní pravdu, v zemi je diktatura, ve společnosti se vyskytuje strach a na každém kroku s vyskytuje technika)
Ray Bradbury - Prázdniny (povídka vyprávějící o rodině, která žije na zemi sama - bez lidí. Nejsou spokojeni ze samoty. Hlavní myšlenka: život má díky společnosti mnoho nedostatků, ale bez ní je to mnohem horší. Povídka je psána chronologicky i retrospektivně)

Fantasy literatura: odehrává se v imaginárním (smyšleném) světě, výskyt nadpřirozených prvků (bájné bytosti, bohové, démoni).

Např:
Tolkien: rád vymýšlel fantastické příběhy pro pobavení svých dětí. Každé Vánoce pro ně psal dopisy typickým třaslavým písmem Father Christmas. Tolkien nikdy neočekával, že jeho vymyšlené příběhy budou zajímat více než jen úzkou skupinu lidí. Na naléhání bývalého studenta publikoval knihu Hobit (The Hobbit, 1937), kterou původně napsal jen pro své děti. Ačkoliv byla určena dětem, kniha si získala také dospělé čtenáře a stala se natolik populární, že nakladatel, Allen & Unwin, požádal Tolkiena o pokračování. To ho podnítilo k vytvoření jeho nejznámějšího díla, kterým se stal výpravný román Pán prstenů (The Lord of the Rings, 1954-55). Vyšel ve třech svazcích, a proto bývá nepřesně označován jako trilogie - Tolkien chtěl Pána prstenů vydat jako jediný román, ale po válce bylo obtížné sehnat papír (kniha by měla přes tisíc stran), proto byl nucen přistoupit na návrh vydavatele vydat román postupně. To s sebou přineslo problém, jak nazvat jednotlivé díly - u názvu Dvě věže autor nikdy nesdělil, které věže měl na mysli, s názvem Návrat krále také moc nesouhlasil - podle jeho mínění příliš naznačuje, jak kniha vyvrcholí. Tolkien k napsání románu potřeboval téměř deset let.
-         Pán Prstenů (trilogie - Společenstvo Prstenu, Dvě věže a Návrat krále)

Rowlingová: angl. spisovatelka, na přelomu 80. a 90 let dostala nápad na příběh o kouzelnickém učni během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Na cílové zastávce měla již vymyšlenou většinu postav a základní děj prvního dílu série - Harry Potter a Kámen mudrců. Knihu psala po kavárnách jako chudá matka samoživitelka závislá na podporách. Koncem 90. let se její kniha stala bestsellerem a tak se už v roce 2001 stala multimilionářkou. Harry Potter má celkem 7 knih + 3 doplňkové knihy (Famfrpál, Zvířata ve světe HP a bajky Barda Beedlyho)

Detektivní literatura: základem je pátrání po pachateli činu, hl. hrdinou bývá detektiv, jenž má společníka. Buď je policistou nebo soukromým vyšetřovatelem

Např:
Edgar Alan Poe - otcem detektivky, vytvořil postavu amatérského vyšetřovatele

Artur Conan Doyle: Původním povoláním byl lékař. Jako autor byl velmi plodný - jeho tvorba zahrnuje kromě detektivek také historické a fantastické povídky a romány, dramata, poezii a literaturu faktu. Byl aktivní v politice, zasazoval se o dodržování práva v případech protiprávně odsouzených, vystoupil proti nelidským, veřejně hájil zájmy Velké Británie ve válečných konfliktech. Věnoval se také sportu, byl jedním z prvních automobilistů ve Velké Británii, propagoval začínající lyžování. V závěru života se zaměřil na šíření spiritismu.
-        detektiv Sherlock Holmes, Pes Baskervilský

Agatha Christie: angl. spisovatelka, je světově nejznámější spisovatelka všech dob. V počtu prodaných knih ji předstihuje jen William Shakespeare. První kniha jí vyšla r. 1921, díky zkušenostem z 1. svět. války, kde pracovala jako zdravotní sestra s léky a jedy - získala tak podklady pro psaní svých detektivních knih (časté vraždy otravou).
-        Herkule Poirot, slečna Marphlová = komičtí detektivové

Georges Joseph Christian Simenon: belgický spisovatel detektivních a psychologických románů. Tvůrce komisaře Maigreta. Napsal více než 200 románů a 150 kratších povídek. Jeho romány byly překládány snad do všech jazyků světa a desítky z nich byly zfilmovány.

Dick Francis:angl. spisovatel
byl žokejem a sportovním novinářem. Od 60. let se stal spisovatelem a prakticky každý rok vydal knížku. Jeho jediným tématem byl dostihový sport, jeho postavy byly vždy spojeny s dostihy 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama