Česká poezie ve druhé polovině 20. století – etapy vývoje v době od 2. světové války

3. května 2010 v 9:18 | Martin Mottl |  ČJ - Literatura
Česká poezie ve druhé polovině 20. století - etapy vývoje v době od 2. světové válkyReakce na konec války:nejrychleji reagovala na konec války poezie. Poezie oslavovala konec útrap, oslavu osvoboditelů, očekávání dobrých začátků, radost ze život
-         Vladimír Holan: Rudoarmějci (portréty řadových ruských vojáků)
-         František Hrubín: Jobova noc (job-boj, Čechy krásné, Čechy mé) = boj za lepší budoucnost
-         Jaroslav Seifert: Přilba hlíny ( ve sbírce básní je obsažena báseň Květnové noci popisující boje pražského povstání. Vyprávění o 4 nocích - 3 noci se bojovalo a tu 4. se už slavilo)

Oficiální poezie 50. let: nastává éra KSČ, období politických procesů a prosazování ideí komunismu. Postavy byly buď černé nebo bílé - zlý nebo hodný = v praxi toto neexistuje, hlavní postavy pocházely z řad dělnictva

Vliv existencialismu:
-         filosofický a umělecký směr, který vznikl po první světové válce v Německu, avšak až po 2. světové válce se rozšířil a stal se hodně populárním (nejvíce ve Francii)
-         první myšlenky vznikly u Franze Kafky - Proměna (člověk, který se jednoho rána probudí jako brouk - poté se stane velmi osamoceným)
-         středem zájmu bývá člověk (jedinec izolovaný ze společnosti bez vazeb s druhými lidmi plný úzkosti a osamocení, jeho život ztratil smysl, jediná nevyhnutelná jistota je smrt)
-         základním pocitem je - člověk je cizincem ve světě lidí

Albert Camus (Kami): francouzský spisovatel, nositel Nobelovy ceny
Dílo:
-         Cizinec: hl. hrdina Mersault (Mersó), který bezdůvodně zastřelil araba. Sedí ve vězení a čeká na popravu. Odmítá Boha a čeká na smrt jako jediné východisko. V cele přemýšlí o smyslu života
blížící se smrti. Dílo je psáno ich formou


Josef Kainar: ovlivněn existencionalismem,
pro jeho díla je typická ironie, výsměch, zpěvnost a spojování textu s hudbou. Používal hovorový až vulgární jazyk. Nejbližší mu bylo blues
-        Nové mýty (báseň Stříhali dohola malého chlapečka: výskyt existencionalismu - Dívat se na sebe, nesmět se pohnouti)


Poezie v době normalizace:
Rozštěpení normalizace:
a)      Oficiální: lit. díla, v nichž nebyla kritika socialismu a zároveň odpovídala normám tehdejší doby. Nakladatelství: Albatros, Práce, Mladá Fronta, Československý spisovatel… (Vladimír Páral, Radek John, Zdena Frýbová, Josef Nesvadba)
b)      Exilová: díla autorů, která vycházela v exilu (Josef Škvorecký, Arnošt Lustig, Milan Kundera, Pavel Kohout)
c)      Samizdatová: používání strojopisu, kdy se díla přepisovala na průhledné papíry a poté tajně šířila. Rozvíjení českého undergroundu -vnikaly tak Edice Petlice a Edice Popelnice (Ludvík Vaculík, Eva Kantůrková, Václav Havel, Ivan Klíma)

Písňové texty: jsou spojeny se samizdatem a českým undergroundem (který byl propojen s hudbou)
-         Osobnosti českého undergroundu: Ivan Martin Jirous (zvaný Magor), byl 5x vězněn za své politické názory, z vězení psal svým dětem dopisy, která byla brána jako jeho díla:
o       Magorovy labutí písně
o       Magor dětem
-         Jirous je spojen i s hudební skupinou Plastik People

Písničkáři: Svatopluk Karásek, Jaroslav Hutka, Karel Kryl, Vlastimil Třešňák, Karel Plíhal, Josef Fousek, Jaromír Nohavica, Jiří Dědeček

Karel Kryl: nikdy se nesmířil se vstupem vojsk (1968) a emigroval do Německa. Ve svých písních kritizoval vpád ruských vojsk. Spolupracoval srádiem Svobodná Evropa. Mezi jeho nejznámější písně patří: Bratříčku, zavírej vrátka a Moritury te salutant

Nejvýznamnější osobnosti české poezie:

Jaroslav Seifert (23.9.2901 - 10.1.1986 Pha, Žižkov)
-         spisovatel, novinář, překladatel, bývalý člen Devětsilu
-         r. 1921 vydal svoji 1. knihu Město v slzách (jak by svět vypadal bez negativních věcí kolem - zlo, nenávist, závist…)
-         nejvíce psal proletářskou poezii (český literární směr 20. let 20. století, zobrazení především dělnické třídy, její útlak a vykořisťování. Typickými znaky je nenávist k válce, touha po spravedlivém světě, má agitační cíl - skoro až násilně přesvědčuje lidi o určité myšlence)
-        
ve 20. letech byl považován za hlavního představitele československé umělecké avantgardy (hlavní znaky avantgardy: odmítání sociální nespravedlnosti, z toho plynoucí příklon k extrémistickým politickým hnutím - komunismus, anarchismus)
-         r. 1929 byl vyloučen z komunistické strany
-         r. 1949 zanechal žurnalismu
věnoval se pouze literatuře
-         50. léta - vyhnul se tématům za doby normalizace a psal neutrální téma - sbírka Maminka
-         Roku 1967 byl jmenován národním umělcem
-         V prosinci podepsal Chartu 77
-         Roku 1984 získal Nobelovu cenu za literaturu, kterou za něj vyzvedla jeho dcera

Díla:
-         sbírka Maminka -
vzpomínky na jeho dětství a na maminku
-         sbírka Chlapec a hvězdy - nostalgický návrat do dětství, vzpomínky na bezstarostné mládí
-         sbírka Koncert na ostrově: Píseň o malých dívkách, Píseň o Hendele
-         sbírka Morový sloup
-         Všecky krásy světa - vzpomínky na mládí psané na sklonku života

Ostatní významné osobnosti české poezie: Josef Kainar, František Hrubín, Vladimír Holan
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ash Ash | Web | 3. května 2010 v 9:29 | Reagovat

Ahoj,mohla by som ťa poprosiť aby si klikol/a na moj web a tak klikla na nejaku google reklamu? :-) Velmi mi tým pomôžeš :-)Ak niečo za to chceš napíš mi  tam..:D

toto sme sa už učily v škole =P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama