Obraz 2. světové války ve světové literatuře

3. května 2010 v 9:17 | Martin Mottl |  ČJ - Literatura
Obraz 2. světové války ve světové literatuře


Rozmanitost obrazu války:
-         zobrazení krutosti a nesmyslnosti války
-         oslava hrdinství
-         obrana lidskosti
-         nepatetický pohled
-         satirické vylíčení absurdity války

Anna Franková:
-         Deník Anny Frankové - vystihuje velmi autentické zápisky z let 1942-44, kdy se s rodinou skrývali v Amsterodamu (Nizozemsko), avšak nakonec byli odvezeni do koncentračního tábora. V březnu 1945 Anna zemřela na tifus. Z rodiny přežil pouze její otec, který mezi starými novinami našel její deník. Nechal jej vydat a vznikly tak miliony výtisků - deník Anny Frankové se tak stal bestsellerem


Boris Polevoj (1908-1981):

Díla:
-         Příběh opravdového člověka - Alex leží zraněný v lese mezi hromadou pozabíjených vojáků. Má poraněné nohy, avšak přes veškerá zranění se dostane do vesnice a v nemocnici mu poté amputují obě nohy. Dostane protézu a naučí se znovu chodit a vrací se zpět do války.
Pozn.: Příběh ukazuje zidealizovaného hrdinu


Michail Šolochov:

Díla:
-         Osud člověka - hl. hrdina je Andrej Socholov, který má rodinu, dům a nic mu neschází. Za 2. svět. války ovšem musí narukovat do války. Za války se dostane do německého zajetí, ale podaří se mu jen o vlásek uniknout smrti. Poté však zjištuje, že jeho žena
a 2 dcery zemřely. A tak do války narukuje znovu. Po válce nachází opuštěného kluka. Kluk mu říká, že hledá svého tatínka a Andrej mu povídá, že on je jeho tatínek. Kniha je vystavěna jako rozhovor autora s hrdinou.

Erich Maria Remarque(1898-1970):
-         německý spisovatel, který se po 1. světové válce nedokázal zařadit do společnosti. (v 18 letech dobrovolně narukoval do války). Vystřídal spoustu zaměstnání a také psal. Kniha, která jej proslavila nese název Na západní frontě klid (1929), díky které se světově proslavil a na témata knihy byl natočeni film (1930). Po nástupu nacismu v Německu (1933) se Remarque dostal na index zakázaných spisovatelů a proto prchl do New Yorku, kde získal americké občanství. Během druhé světové války zemřela jedna z jeho sester v koncentračním táboře, což ho později podnítilo k napsání knihy Jiskra života. Po válce žil střídavě v USA a ve Švýcarsku. Byl 2x ženatý, po druhé s herečkou Paulette Goddart (bývalá žena Ch. Chaplina). Roku 1970 umírá na srdeční chorobu. Jeho díla jsou velmi humanistická.

Díla:
-         Na západní frontě klid - kniha vypravuje o 6 mladících, kteří na popud okolí a zejména třídního učitele narukují do 1. světové války. Hl. postavou je Pavel Bäumer, který popisuje vše od výcviku plného šikany, války, až po dovolenou a život v kasárnách. Vypráví, jak jeho přátelé postupně umírají, sám je válkou tak ovlivněn, že ji už bere jen jako samozřejmost a není schopen se bavit s lidmi o všeobecných starostech života. Celá kniha je psána velmi naturalisticky z pohledu obyčejného vojáka, který líčí své myšlenky, zážitky a pocity. Celý román je psán v ich formě, avšak poslední odstavec, kdy na samém konci Pavel umírá, děj vypráví vypravěč.
-         Jiskra života
-         Noc v Lisabonu
-         Tři kamarádi
-         Černý obelisk
-         Cesta zpátky


William Styron (1925-2006):
-         americký prozaik, zúčastnil se 2. světové války. Nejprve působil jako redaktor v nakladatelství. Tato práce jej neuspokojovala a tak začal psát.

Díla:
- Sophiina volba (1979): Sophie Zawistowská, jejíž rozhodnutí závisí na tom, kdo z jejích dvou dětí přežije. Při jejím příchodu do koncentračního tábora jí sadistický německý lékař postaví před nelidský úkol - má si vybrat, které z jejích 2 dětí bude stále žít v koncentračním táboře Osvětim a které bude odvezeno do likvidačního tábora. Sophie se rozhodne, že syn Jan zůstane v Osvětimi a dcera Eva bude odvezena do likvidačního tábora. (zřejmé je, že pro syna se rozhodla jen proto, že syn jako 10 letý chlapec má zřejmě větší pravděpodobnost pro přežití). Celou 2. světovou válku přežila a na konci si uvědomuje, že ani život s mladým Nathanem jí nemůže nikdy zbavit od minulosti a vzpomínky na své děti. A tak volí volbu sebevraždy.

Joseph Heller (1923-1999)
-         americký spisovatel židovského původu naroz. v NYC. Ve druhé světové válce sloužil u amerického bombardovacího letectva na Korsice
Díla:
- Hlava XXII (1961) - román vypráví o kapitánu Yossarianovi, který si během 2. svetové války uvědomuje, že může ztratit svůj život. V jeho cestě domů mu brání Hlava XXII - což říká, že letecké povinnosti může být zbaven pouze ten, který je psychicky narušený. Ovšem to, že o uvolnění požádá, svědčí o jeho psychickém zdraví, což staví celý román do absurdní roviny. Absurdnost celé situace lze také chápat z přístupu důstojníků k válce. Jejich chování je promyšlené, a má zajistit buď bezúčelné splnění rozkazů nebo posílení popularity bez ohledu na bojový úspěch. Dobrým příkladem toho je například snaha plukovníka Cathcarta o to, aby pumy při náletech padaly co nejblíže od sebe, protože letecké snímky tak vypadají nejlépe a to bez ohledu na úspěšnost celé bojové akce.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama