Dynamické vlastnosti, temperament

25. listopadu 2010 v 22:06 |  Psychologie
13. Dynamické vlastnosti, temperament

Temperament - je souhrn vlastností organismu určujících dynamiku a intenzitu prožívání a chování osobnosti.
Temperament je vrozená vlastnost, dynamická vlastnost

V psychologické literatuře jsou obvykle rozlišovány typologie osobnosti:
·         biopsychické - temperament se třídí dle znaků tělesných i psychických (klasická Hippokratova - Galenova, Pavlov, Kretschmer, Sheldon)
·         psychologické - třídění pouze podle, duševních vlastností (Jung, Eysenck)

Klasická typologie (Hippokratova - Galánova)
Vycházeli s mísení tělesných šťáv, na základě přesného pozorování dospěli ke správným charakteristikám, jež platí do dnes.

a)      sangvinik (krev)
kladné: optimismus, všímavost, podnikavost, výřečnost, aktivita, družnost v jednání, otevřenost druhým, nekonfliktnost, společenskost - bez trémy
záporné: povrchnost, rádi riskují, přehnaná odvážnost, nesoustředěnost, snadno se nechá rozptýlit, po nadšení rychle ochabne, přílišná hovornost.
úkoly:
pěstovat vytrvalost, soustředění, důslednost.
b)     cholerik (žluč)
kladné: citové zážitky má silné a hluboké, vášnivost ve všem, citlivost - je velice vnímavý, schopnost silného zaujetí, velká pracovitost - i rychlé tempo, snadný přechod z jedné práce do druhé, samostatnost, energičnost
záporné: výbušnost, hněvivost, vzteklost, prudká zaujetí, dříve jedná než myslí, netrpělivost, vzdorovitost, tvrdohlavost, manipulačnost
úkoly: naučit se ovládat a nedávat příliš najevo své prožívání
c)      flegmatik (sliz, hlen)
kladné: vyrovnanost, spravedlivost, chladnokrevnost v projevu, trpělivost, dobře snaží dlouhodobé zatížení, pořádkumilovnost, sebeovládání, disciplína
záporné: nedostatek citových vlastností, pasivita, ochablost, pohodlnost, váhavost, nedostatek pracovního nadšení, neprůbojnost, stereotypnost.
úkoly: zvýšit pružnost, aktivitu a rozvíjet tvořivost
d)       melancholik (černá žluč)
kladné: stálé, trvalé a hluboké city, hlubokomyslnost, svědomitost, smysl pro povinnost, důkladnost, nedůvěřivost, urážlivost, ohleduplnost k druhým, oddanost, věrnost.
záporné: pesimismus, smutek, slabost a pomalé reakce, nevýraznost projevu, nevydrží pracovat, nejistota, samotářství, zabývá se vlastními prožitky
úkoly: zaujmout reálný postoj k životu


V praxi neexistují vyhraněné typy, ale typy smíšené.

Jungova typologie
C. G. Jung - švýcarský psychiatr. Zakladatel tzv. analytické psychologie.
a)      extrovert - je družný, společenský, má hodně přátel, cítí potřebu být obklopen lidmi se kterými, si může povídat, nerad sám čte a studuje. Touží po vzrušení, rád riskuje, je spíše impulsivní.
b)      introvert - je naopak klidný, introspektivní, spíše nesmělý, zdrženlivý a uzavřený vůči lidem, kteří nejsou jeho intimními přáteli. Nemá rád vzrušení, bere vážně každodenní povinnosti a oceňuje spořádaný způsob života. Přísně kontroluje své city, málokdy se rozzlobí. Je spolehlivý, trochu pesimistický.

Eysenckova typologie
H. J. Eysenck, německý psycholog se pokoušel experimentálně dokázat platnost Jungovy typologie temperamentu o škálu tzv. neurotismu, která označuje krajní póly pojmy.
a)      labilita - náladovost, nedostatek sebeovládání a sebejistoty, nadměrná vzrušivost i na podněty menší intenzity, společenská plachost, neklid.
b)      stabilita - kterou už lze snadno charakterizovat pomocí opačných vlastností lability

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama