Stáří - jen část

14. prosince 2010 v 0:36 |  Psychologie
Stáří - úvod

Stáří je konečná etapa geneticky vyměřeného trvání života.

Druhy stárnutí:
1. Primární - změny organizmu souvisejí s věkem - př. zvrásněná kůže, řídnutí kostí.
2. Sekundární - změny podmíněné věkem, které souvisejí se stárnutím, ačkoli nemusí být nutně jeho nevyhnutelným důsledkem, př. šedý zákal.
3. Terciální - je období rychlého úpadku během umírání.

a) Probabilistické - projevy stárnutí, které s největší pravděpodobností postihnou většinu lidí, pokud dosáhnou pokročilého věku např. artróza
b)Univerzální - projevy stárnutí podobné stárnutí primárnímu, které se však týkají všech lidí, pokud dosáhli pokročilého věku, př. vrásčitá kůže
c) Úspěšné - snaha seniorů o zdravý život, začlenění do veřejně prospěšné činnosti, vytváření pozitivních vztahů k okolí a vzájemného pochopení mezi mladou a starou generací, rozhodující je aktivita, pěstování nejrůznějších činností, učení.
d) Programové - je názor, že stárnutí je geneticky naprogramováno.
e) Kaskádové - nástup změn je relativně pozvolný, ale pak se zrychluje a změny jsou stále vážnější.

Periodizace stáří:
60 - 75 let: rané stáří
75 - 89 let: vlastní stáří
90 let a více: dlouhověkost

Ve většině předmoderních kultur měli staří lidé mnohem silnější postavení ve společnosti, než je tomu v současné době, neboť stáří bylo považováno za zdroj moudrosti a rozhodování bylo často svěřováno do rukou nejstarších jedinců. Do jisté míry to platí stále např. v Číně a Indii.
V moderní společnosti je tomu naopak, nashromážděné vědomosti starších lidí, se díky neustálým změnám, nejeví mladším lidem, jako zásobárna moudrosti, ale jako něco zastaralého.
Na druhé straně dnešní staří lidé daleko méně příjímají jako nevyhnutelný proces tělesného úpadku a dožívají se v průměru daleko vyššího věku, než tomu bylo před sto lety, což je důsledkem zdravotní péče, zlepšení výživy a hygieny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama